Informacje w języku polskim dla pracowników zagranicznych o norweskim systemie podatkowym, przeprowadzce i numerze identyfikacyjnym
Dowiesz się, jak działa system podatkowy oraz czym jest karta podatkowa (skattekort), zeznanie podatkowe (skattemelding) i rozliczenie podatkowe (skatteoppgjør). Otrzymasz również informacje o systemie podatku uproszczonego (kildeskatt på lønn), numerze identyfikacyjnym oraz co musisz zrobić, jeśli zamierzasz przeprowadzić się do, w lub z Norwegii.
Dlaczego płacimy podatki?
Dobra gwarantowane w naszym społeczeństwie, takie jak szkoła, szpital czy opieka nad osobami starszymi, kosztują. Wszyscy przyczyniają się do finansowania tych dóbr poprzez płacenie podatku, ale nie wszyscy płacą tyle samo. Jeśli zarabiasz więcej, płacisz więcej podatku, a jeśli zarabiasz mniej, płacisz niższą kwotę.
Jak działa system podatkowy w Norwegii?
Jeśli jesteś pracownikiem zagranicznym, możesz płacić podatek na dwa sposoby:
- Zwykłe opodatkowanie
- Podatek uproszczony
Kiedy zaczynasz pracować w Norwegii, możesz sam wybrać sposób opodatkowania. Większość nowych pracowników zagranicznych jest automatycznie objęta podatkiem uproszczonym w momencie ubiegania się o kartę podatkową.
Wysokość płaconego podatku może różnić się w zależności od sposobu opodatkowania. Musisz sam zorientować się, który sposób jest dla Ciebie najbardziej korzystny.
Zwykłe opodatkowanie
Ten sposób opodatkowania składa się z trzech etapów: najpierw składasz podanie i otrzymujesz kartę podatkową, po zakończeniu roku otrzymujesz zeznanie podatkowe, a na koniec otrzymujesz rozliczenie podatkowe.
Karta podatkowa zawiera informację o tym, ile podatku aktualnie płacisz. Wszyscy pracujący w Norwegii muszą mieć kartę podatkową. Jeśli jej nie masz, musisz złożyć podanie.
Złóż podanie o kartę podatkową (dostępne tylko po norwesku lub angielsku)
Karta podatkowa informuje również Twojego pracodawcę o tym, ile podatku ma odprowadzić od Twojego wynagrodzenia. Pracodawca pobiera kartę podatkową bezpośrednio od nas. Pamiętaj, że podatek, który płacisz każdego miesiąca, jest tylko wstępną zaliczką.
Ostateczną kwotę podatku do zapłaty obliczamy po zakończeniu roku.
Wyszczególniamy dwa typy kart podatkowych: kartę procentową i tabelę podatkową. Kwota podatku, jaką ostatecznie zapłacisz, nie zależy od typu karty podatkowej, ale od takich czynników, jak:
- wysokość zarobków
- wartość majątku
- wysokość długu
Obejrzyj film w języku polskim o karcie podatkowej, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej:
Zeznanie podatkowe zawiera informacje o dochodzie i majątku w Norwegii oraz za granicą za ubiegły rok. Co roku, w marcu lub kwietniu, wysyłamy Ci wstępnie wypełnione zeznanie i prosimy, byś sprawdził, czy zamieszczone w nim dane są poprawne. Jeśli zeznanie zawiera błędy, musisz wprowadzić poprawki i złożyć zeznanie.
Termin składania zeznania podatkowego to 30 kwietnia. Jeśli nie złożysz zeznania w terminie, uznamy że złożyłeś je wraz z wypełnionymi wcześniej danymi.
Informacje w zeznaniu podatkowym służą do obliczenia ostatecznej kwoty podatku, którą masz zapłacić.
Sprawdź zeznanie podatkowe (dostępne tylko po norwesku lub angielsku)
Po tym, jak zarówno Ty, jak i my sprawdzimy, czy dane w Twoim zeznaniu są poprawne, otrzymasz rozliczenie podatkowe. Rozliczenie zawiera ostateczne wyliczenie Twojego podatku. Jeśli zapłaciłeś za dużo podatku, otrzymasz zwrot, a jeśli zapłaciłeś za mało podatku, będziesz musiał dopłacić.
Większość pracowników otrzymuje rozliczenie podatkowe między kwietniem a czerwcem, podczas gdy niektórzy muszą poczekać do jesieni. Każdy otrzyma rozliczenie podatkowe do 1 grudnia. Nie możemy dokładnie określić terminu, w jakim otrzymasz rozliczenie podatkowe. Jeśli masz e-tożsamość, otrzymasz SMS lub mail, gdy rozliczenie będzie gotowe. Jeśli nie masz e-tożsamości, otrzymasz rozliczenie pocztą.
Obejrzyj film w języku polskim o zeznaniu i rozliczeniu podatkowym, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej:
Podatek uproszczony
Większość nowych pracowników zagranicznych w Norwegii zostaje automatycznie objęta dobrowolnym podatkiem uproszczonym w momencie składania podania o kartę podatkową.
Jeśli jesteś objęty tym sposobem opodatkowania, płacisz stały procent podatku, który pracodawca odprowadza od Twojego wynagrodzenia. Podatek jest w pełni zapłacony w momencie otrzymania wynagrodzenia, nie otrzymasz zatem zeznania ani rozliczenia podatkowego.
Musisz posiadać kartę podatkową, aby korzystać z podatku uproszczonego.
Złóż podanie o kartę podatkową (dostępne tylko po norwesku lub angielsku)
Jeśli nie chcesz płacić podatku w uproszczonej formie, możesz wybrać zwykłe opodatkowanie. Możesz zrobić to na dwa sposoby:
- w momencie składania podania o kartę podatkową
- po złożeniu podania o kartę podatkową (dostępne tylko po norwesku lub angielsku)
Jeśli wybierzesz zwykłe opodatkowanie, nie możesz wrócić do podatku uproszczonego w tym samym roku.
Obejrzyj film w języku polskim o podatku uproszczonym, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej:
Więcej informacji o podatku uproszczonym dla pracowników zagranicznych (dostępne tylko po norwesku lub angielsku)
Przeprowadzka i numer identyfikacyjny
W przypadku przeprowadzki musisz zgłosić do nas zmianę adresu. Poniżej znajdziesz informacje o tym, jak to zrobić.
Jeśli jesteś obywatelem kraju UE/EOG
Jeśli jesteś obywatelem kraju UE/EOG i będziesz mieszkać w Norwegii dłużej niż 6 miesięcy, musisz
Złożyć podanie o zameldowanie w Norwegii
- Jeśli podanie zostanie rozpatrzone pozytywnie, zostaniesz zameldowany w Norwegii i otrzymasz numer personalny pocztą.
- Jeśli podanie zostanie odrzucone, nie otrzymasz numeru personalnego. Jeśli masz D-numer, możesz się nim wciąż posługiwać.
Obywatele krajów UE/EOG nie potrzebują zezwolenia na pobyt i pracę w Norwegii, muszą natomiast zarejestrować się na Policji i otrzymać świadectwo rejestracji (registreringsbevis), jeśli przebywają w Norwegii dłużej niż 3 miesiące. Świadectwo rejestracji nie jest zezwoleniem na pobyt. W niektórych przypadkach także obywatele krajów UE/EOG mogą otrzymać zezwolenie na pobyt z norweskiego Urzędu Imigracyjnego (UDI). Zameldowanie w Norwegii odbywa się wtedy na tych samych zasadach, jakie dotyczą obywateli krajów spoza UE/EOG.
Jeśli jesteś obywatelem kraju spoza UE/EOG
Jeśli jesteś obywatelem kraju spoza UE/EOG i masz zezwolenie na pobyt z norweskiego Urzędu Imigracyjnego (UDI), to UDI nas o tym poinformuje.
Podejmiemy decyzję o zameldowaniu Ciebie w Norwegii w zależności od typu zezwolenia pobyt, jaki posiadasz.
Dlatego nie musisz nic robić, aby zameldować się w Norwegii.
Po rozpatrzeniu Twojej sprawy wyślemy Ci list pocztą.
Jeśli jesteś członkiem rodziny obywatela kraju UE/EOG lub pracownikiem firmy z kraju UE/EOG na zleceniu w Norwegii, to dotyczą Cię te same zasady, co obywateli krajów UE/EOG.
Jeśli przeprowadzasz się na nowy adres, musisz to zgłosić. Musimy mieć Twój aktualny adres, aby móc wysyłać Ci ważne informacje.
- Jeśli masz numer personalny, możesz zmienić adres w Urzędzie Podatkowym i na poczcie na tym samym zgłoszeniu.
- Jeśli masz D-numer, możesz zmienić adres pocztowy.
Jeśli wyprowadzasz się z Norwegii na dłużej niż 6 miesięcy, musisz zgłosić wymeldowanie z Norwegii.
Dotyczy to jedynie osób, które są zameldowane w Norwegii i mają numer personalny. Jeśli masz D-numer i wyprowadzasz się z Norwegii, musisz zgłosić swój adres pocztowy za granicą, abyśmy mogli się z Tobą skontaktować w razie potrzeby, np. w sprawie zeznania podatkowego lub wypłaty emerytalnej.
Jeśli wyprowadzasz się do kraju nordyckiego (Szwecji, Danii, Finlandii lub Islandii), nie musisz tego zgłaszać. Musisz natomiast zameldować się w tym kraju nordyckim, do którego się przeprowadzasz.
Numer identyfikacyjny jest unikalnym numerem, który służy do identyfikacji i daje dostęp do wielu usług w Norwegii.
Wyróżniamy dwa typy numerów identyfikacyjnych:
- D-numer
- numer personalny (fødselsnummer)
Więcej o numerach identyfikacyjnych w Norwegii.
Nie możesz złożyć podania o numer personalny lub D-numer.
Numer personalny zostaje Ci przydzielony, gdy składasz podanie o zameldowanie w Norwegii i podanie zostanie pozytywnie rozpatrzone.
Jeśli podanie zostanie odrzucone, nie otrzymasz numeru personalnego. Jeśli pracujesz w Norwegii przez krótki okres i potrzebujesz karty podatkowej, może Ci zostać przyznany D-numer.
Numer personalny a D-numer
Numer personalny daje Ci dostęp do wszystkich usług w Norwegii, natomiast D-numer daje Ci dostęp do większości usług w Norwegii.
To oznacza, że do niektórych usług masz dostęp tylko wtedy, gdy masz numer personalny. Przykładowo z D-numerem masz prawo do pomocy medycznej, ale aby mieć lekarza rodzinnego, musisz mieć numer personalny i być zameldowanym w Norwegii.
D-numer daje jednak dostęp do wielu usług. Możesz np. uzyskać elektroniczną tożsamość zarówno z numerem personalnym, jaki i z D-numerem, oraz korzystać z usług urzędów publicznych przez Internet, na przykład z usług Urzędu Podatkowego.
Zobacz też
Co musisz zrobić, kiedy zaczynasz pracować w Norwegii (dostępne tylko po norwesku lub angielsku)